ترمیم پوست سوخته از راه کشت سلول برای نخستین بار در کشور

47

به گزارش گروه اجتماعی خبرگزاری تسنیم، مصطفی ده مرده‌ای اظهار کرد: ترمیم پوست سوخته از طریق کشت سلول و روش سلول درمانی برای نخستین بار در کشور روز سه‌شنبه هفدهم آبان ۱۴۰۱ در مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی شهید مطهری انجام شد.

وی با بیان اینکه عمل جراحی امروز مربوط به بیماری با سوختگی ۵۰ درصد است، افزود: امیدوارم با نتایج خوب به دست آمده، بیماران با درصد سوختگی بالا هم از این روش بهره‌مند شوند.

رئیس مرکز آموزشی درمانی سوانح سوختگی شهید مطهری خاطرنشان کرد: روش سلول درمانی در مورد بیمارانی کاربرد دارد که پوست خود فرد برای درمان قابلیت ندارد.

وی گفت: همزمان با پیشرفت‌های حوزه سلول درمانی، با حمایت رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران اقدامات خوبی در مرکز جامع سلول‌های بنیادی انجام شده که از آن جمله می‌توان به کشت سلول روی بیماران دچار آسیب‌های سوختگی اشاره کرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با بیان اینکه کشت سلول برای عمل امروز با همکاری مرکز رویان انجام شده که در کشور بی سابقه است، افزود: سلول کشت شده در مرکز رویان از پوست ختنه نوزاد گرفته می‌شود که پس از آماده‌سازی زخم بیمار در شرایط خاص، روی پوست ثابت ‌شده و رشد می‌کند.

ده مرده‌ای اعلام کرد: در آینده نزدیک برای همکاری در تمام زمینه‌های کشت سلول فراخوان می‌دهیم و در حال حاضر هم در زمینه درمان‌های سلولی ناحیه پوست، استخوان، چشم و ارتوپدی کار می‌کنیم که امیدوارم با حمایت بیشتر شاهد موفقیت‌های روزافزون در مرکز جامع سلول‌های بنیادی دانشگاه علوم پزشکی ایران باشیم.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.