متروپل، فقط یکی از نمونه‌های عمق فساد و بی‌لیاقتی در مدیریت کشور است

13

محسن رهامی، فعال سیاسی اصلاح طلب طی یادداشتی برای روزنامه اعتماد نوشت: متاسفانه کشوری که قرار بود الگوی پاکدستی و مدیریت صالحان باشد، روزبه‌روز بیشتر در فساد و مدیریت ناصالحان گرفتار می‌شود.

فساد در انواع آن، اکنون در بخش‌هایی عمده از کشور ما به‌ نحو نظام‌مند وجود دارد و اختصاصی به افراد و شبکه‌های پایین‌دستی و خرده‌پا ندارد؛ سقوط متروپل آبادان که هنوز پس از ده‌ها ساعت، حتی تعداد کشته‌ها و مصدومین آن مشخص نشده، فقط یکی از نمونه‌های عمق فساد و بی‌لیاقتی در مدیریت کشور است.

حمایت از کارخانجات تولید ارابه‌های مرگ که ده‌ها هزار نفر را همه‌ساله به کام مرگ می‌فرستند، مگر علتی به غیر از فساد نظام‌مند و بی‌لیاقتی گردانندگان امور دارد؟

به‌علت فقدان نهادهای دمکراتیک و سازمان‌های نظارتی غیرحکومتی یا تضعیف شدید و هدفمند این نوع نهادها که در برخورد با کانون‌های وکلای دادگستری مستقل، کاملا مشهود است، سبب شده که فساد در کشور به مراتب بالایی برسد و به اصطلاح تا استخوان نفوذ کند.

تعداد معتنابهی از کسانی که در کشور ما خود واجد منابع قدرت هستند یا به آنها دسترسی داشته و آنها را همراهی می‌کنند، به راحتی می‌توانند از رهگذر فساد، سودهای کلان و بی‌حد و حصر ببرند و صاحب آلاف و الوف بشوند و از سرمایه عمومی و ملی متعلق به ملت، برای خود شرکت‌ها و مستغلات در داخل و خارج کشور، هرجایی که بخواهند، از امریکا و کانادا تا ترکیه و امارات و… فراهم سازند و مردمان فاقد قدرت را که صاحبان اصلی کشور و انقلاب اسلامی هستند و جان خود و جوانان‌شان را برای حفاظت از تمامیت ارضی و استقلال کشور فدا کردند، قربانی مطامع خود سازند و سرنوشت و جان آنان را اینگونه به بازی بگیرند.

استان زرخیز خورستان، با وجود اینکه خود دارای بزرگ‌ترین منابع درآمدی کشور بوده و در جنگ تحمیلی، شهرها و روستاهای آن، از جمله آبادان و خرمشهر، بیشترین آسیب‌ها و خسارات را متحمل شده، ولی آنچنان‌که شأن این استان و مردم فداکار و مظلوم آن می‌باشد، پس از جنگ مورد توجه مسوولین سطح بالای کشور واقع نشده و مدیران نالایق و فساد گسترده اداری، چنین بلایایی را برای مردم این استان سبب شده‌اند.

ضمن عرض تسلیت به تمامی هم‌میهنان عزیز، خصوصا مردم شریف خورستان و آبادان سرفراز، به ویژه خانواده‌های مصیبت‌دیده، از مدیریت کلان کشور می‌خواهیم که بدون فوت وقت دستور رسیدگی قاطع و سریع به علل وقوع این فاجعه و شناسایی و پیگیری قضایی مسببین آن و جبران صدمات وارده بپردازند و با برخورد قاطعانه در ریشه‌کنی فساد و عزل مدیران ناصالح گماردن مدیران توانمند و پاکدست، نسبت به پیشگیری از تکرار چنین فجایعی در کشور اقدام کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.